1 marca - Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Opublikowano: piątek, 03 marzec 2023 Joanna Kasprzyk

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie rozstrzelano siedmiu przywódców Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Święto, ustanowione przez Sejm RP w 2010 r., ma być wyrazem hołdu dla męstwa, niezłomnej postawy i przywiązania do tradycji niepodległościowych.

Nasza szkoła włączyła się w obchody Dnia Pamięci poprzez udział Dyrektora szkoły i reprezentantów młodzieży z klas wojskowych wraz z pocztem sztandarowym w uroczystościach organizowanych przez władze lokalne i wojewódzkie.

W przeddzień święta lokalni przedstawiciele środowiska Prawa i Sprawiedliwości złożyli kwiaty pod tablicą katyńską na krużgankach kalwaryjskiego sanktuarium, a następnie wzięli udział w mszy św. w intencji poległych. Wartę honorową i asystę podczas nabożeństwa pełniło sześcioro uczniów klas wojskowych z naszej szkoły: Michał Sermak, Szymon Piwowarczyk, Kacper Turaj, Patryk Grzesiek z klasy 1 e oraz Dominik Kucharczyk z klasy 2 d.

1 marca burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty oraz przewodniczący Rady Miejskiej i dyrektor naszej szkoły Piotr Janusiewicz złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów przy pomniku Wolności i Niepodległości. Wartę ponownie pełnili uczniowie klasy wojskowej: Nikodem Gajda i Natan Stopa z klasy 1 e.

W tym samym dniu na Wawelu uroczystą mszą św. rozpoczęto małopolskie obchody Dnia Pamięci, podczas których naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Michał Sermak, Szymon Piwowarczyk i Dominik Kucharczyk wraz z opiekunem mgr Krzysztofem Oleksym.

/fot.: kalwaria24.pl, UM Kalwaria Z., K. Oleksy/

Więcej zdjęć w Galerii zdjęć.

Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. M. Kopernika
ul. A. Mickiewicza 9
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. 33-8766-526
faks. 33-8766-526
e-mail:
 sekretariat@lokalwaria.pl

http://www.lokalwaria.pl

Regon 356549345. NIP 551-23-14-307