O Chrobrym w milenium koronacji
18 kwietnia 1025 r., najprawdopodobniej w Niedzielę Wielkanocną, Bolesław Chrobry został koronowany na pierwszego króla Polski. Choć dokładna data nie jest pewna, Wielkanoc 1025 r. jest przyjmowana jako prawdopodobny dzień tego wydarzenia.
W tym roku mija więc tysiąc lat od momentu, który na zawsze zmienił oblicze Polski. Ten przełomowy akt oznaczał podniesienie państwa polskiego do rangi królestwa, co symbolizowało jego suwerenność i równorzędną pozycję wśród europejskich mocarstw.
Biblioteka szkolna zachęca do lektury książek, które opowiadają o tym przełomowym momencie naszej historii.
BELETRYSTYKA
- Karol Bunsch: Ojciec i syn
Drugi tom z cyklu „Powieści piastowskich” ukazuje okoliczności kształtowania się państwa Polskiego. W książce znajdziemy opisy bitw oraz tajnych porozumień z jakimi zetknęli się Mieszko czy Bolesław Chrobry. Zagadkowy Zbrozło, dzielny Stoigniew, nieustraszony Jaskotel wraz z głównymi bohaterami doznają licznych przeżyć, które często wiązać się będą z podejmowaniem trudnych decyzji. W jaki sposób ukształtują się relacje naszego kraju z Cesarstwem Niemieckim, skąd wziął się miecz Bolesława, czy wczesne państwo polskie wytrzyma próbę czasu?
- Karol Bunsch: Rok tysięczny
Trzeci tom z cyklu "Powieści piastowskich" opowiada o czasach od śmierci Mieszka I i walki z Odą o całość państwa Polan, przez męczeńską śmierć św. Wojciecha i Zjazd Gnieźnieński, aż do początków wojen z Cesarstwem niemieckim. Tom zawiera też opowiadanie "Obrona Niemczy" z okresu III wojny polsko niemieckiej. Na kartach książki spotkamy postacie znane z poprzednich tomów, spiski, intrygi, wielką i małą politykę, a przede wszystkim przygodę.
- Antoni Gołubiew: Bolesław Chrobry
Monumentalny fresk o początkach polskiej państwowości. Archaiczny język pozwala na dobre wejść w świat człowieka średniowiecza, poznać jego sposób myślenia i wrażliwość. Świetne portrety psychologiczne głównych postaci, malowniczość i rozmach tej powieści czynią ją lekturą obowiązkową dla każdego miłośnika beletrystyki historycznej, który pragnie zrozumieć dawne dzieje w całej ich złożoności.
KSIĄŻKI POPULARNONAUKOWE
- Stanisław Zakrzewski: Bolesław Chrobry Wielki
„Organizator cudowny kampanii z przeciwnikiem przewyższającym Polskę ilością wojska i techniką wojny, umiał Bolesław organizować rozległe akcje polityczne, obliczane naprzód na całe lata” – pisał prof. Stanisław Zakrzewski w swej biografii Bolesława Chrobrego. Warto sięgnąć po jedną z niewielu napisanych dotychczas biografii tego władcy.
- Michael Morys-Twarowski: Narodziny potęgi - wszystkie podboje Bolesława Chrobrego
Jego imię budziło grozę w całej Europie. Jego armia siała postrach od Łaby po Kijów. Niemcy widzieli w nim syna samego szatana. Czesi pałali do niego nienawiścią. Dla Polaków był jednak ojcem nowego mocarstwa. Imperatorem Słowian. Zdobył Kraków, podbił Pragę, zaorał Połabie i zagarnął Kijów. Szydził z niemieckiego cesarza, wbijając słupy graniczne w toń rzeki przepływającej przez środek jego królestwa. Zasiadł na legendarnym tronie Karola Wielkiego. I miał nie mniejsze od niego ambicje. Nieustannie dążył do konfrontacji ze wszystkimi sąsiadami, chcąc wydrzeć im należne Polsce ziemie. Bezczelny, zaborczy, diabelnie skuteczny. Polak, który nie kłaniał się nikomu – Bolesław Chrobry. Michael Morys-Twarowski ujawnia najświetniejsze karty rodzimej historii. Udowadnia, że z naszej przeszłości możemy być dumni.
Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. M. Kopernika
ul. A. Mickiewicza 9
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. 33-8766-526
faks. 33-8766-526
e-mail: sekretariat@lokalwaria.pl
Regon 356549345. NIP 551-23-14-307