Nie bój się prosić o pomoc
Pomimo iż dla wielu z nas proszenie o pomoc nie jest czymś, co przychodzi z ogromną łatwością i swobodą, to faktem jest, że nikt nie jest całkowicie samowystarczalny. To normalne, że nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego w pojedynkę i naturalnie nie powinniśmy tego od siebie oczekiwać, gdyż wiele z naszych problemów nie zależy wyłącznie od nas. Stąd też warto budować w sobie przekonanie, że proszenie o pomoc nie jest oznaką słabości, lecz przejawem wzięcia odpowiedzialności za swoje życie oraz odwagi niezbędnej do komunikowania innym swoich potrzeb. Ponadto proszenie o pomoc to nie tylko forma troski o siebie, ale również o naszych bliskich.
Polecaną praktyką jest systematyczne rozwijanie swoistej sieci wsparcia, którą powinny tworzyć bliskie nam osoby, pełniące w naszym życiu ważną rolę. Kluczowe w tworzeniu naszej sieci jest zaufanie, które pozwala czuć się komfortowo i bezpiecznie, tworząc tym samym warunki do autentycznego wyrażania siebie. Świadomość posiadania wokół siebie wspierających osób, które będą dla nas oparciem w trudnych chwilach, wpływa korzystnie na obniżanie poziomu stresu czy poczucia samotności nie tylko w sytuacjach trudnych, lecz również na co dzień, zwiększając jakość naszego życia.
Mimo tego należy pamiętać, że prosząc o pomoc, możemy czasami spotkać się z sytuacjami, w których z różnych przyczyn ktoś nam tej pomocy odmówi. Nierzadko odmowa wynika z faktu, iż ktoś nie czuje się na siłach (np. nie ma czasu, jest chory, sam zmaga się z rozwiązaniem jakiegoś problemu), a innym razem źródło leży w braku pomysłu, odpowiedniej wiedzy lub kompetencji, jak nam pomóc. Każdy ma prawo odmówić nam pomocy, tak jak my mamy prawo o nią prosić, jednak starajmy się nie traktować odmowy jako osobistego odrzucenia, ponieważ często może wynikać ona z przyczyn, na które nie mamy bezpośredniego wpływu.
Czasami jednak dochodzimy do momentu, w którym sytuacja staje się na tyle trudna, że zaczyna przerastać nasze możliwości poradzenia sobie z nią, ale także nasze najbliższe otoczenie. Stąd też wsparcie jedynie bliskich może okazać się często niewystarczające, a taki stan rzeczy w dłuższej perspektywie będzie prowadził do narastającego cierpienia powodowanego niemożnością poradzenia sobie z wewnętrznym kryzysem. W tym momencie warto zwrócić się po pomoc do specjalisty, którym w pierwszej kolejności może być psycholog lub pedagog szkolny. Jest to szczególnie ważne, ponieważ długo utrzymujący się stan silnego stresu, częste doświadczanie trudnych emocji czy też poczucie bycia nieszczęśliwym niechybnie prowadzi do dezorganizowania tego, jak funkcjonujemy na co dzień. W efekcie brak pomysłu, jak ten stan zmienić, znacząco obniża jakość naszego życia oraz może pociągać za sobą również negatywne skutki dla naszego zdrowia.
Bez wątpienia prośba o pomoc jest prawem, z którego powinniśmy chętnie korzystać, mimo to jak wspomniałem na początku, niejednokrotnie trudno jest nam otworzyć się, stojąc twarzą w twarz z drugim człowiekiem, stąd też czasami wolimy zostać z własnymi problemami sami, niż zwrócić się o pomoc do bliskich czy też specjalistów. Dlatego warto pamiętać, że jeżeli doświadczamy trudnych chwil, przeżywamy kryzys psychiczny, jesteśmy ofiarą przemocy czy też mierzymy się z innymi problemami, które wykraczają poza nasze możliwości poradzenia sobie z nimi, powodując cierpienie i poczucie bycia nieszczęśliwymi, możemy skorzystać również z pomocy w formie telefonu wsparcia.
ITAKA- centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego tel. 800 70 2222 (czynne całodobowo)
ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania tel. 22 484 88 01 (czynny w poniedziałki i czwartki od 17.00 do 20.00)
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka tel. 800 12 12 12 (poniedziałek-piątek od 8.15 do 20.00)
Młodzieżowy Telefon Zaufania tel. 19288 (poniedziałek-piątek od 15:00- 19:00)
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży tel. 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)
Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna tel. 22 425 98 48 (poniedziałek – piątek od 17:00 do 20:00 / sobota od 15:00 do 17:00)
Stowarzyszenia Animo – Odważ się żyć! Wsparcie psychologiczne osób mających trudności z powodu zaburzeń lękowych. tel. 22 270 11 65
Infolinia (w języku polskim) czynna jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 18:00-21:00
Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” tel. 800 120 002 telefon pracuje całodobowo
Ponadto w tym miejscu przypominam także o publikowanych już wcześniej stronach internetowych, na których również znajdziecie telefony wsparcia oraz wiele przydatnych informacji, które mogą znacząco ułatwić zwrócenie się o pomoc w przypadku trudnych życiowych momentów lub nagłych sytuacji kryzysowych podczas których niejednokrotnie może okazać się, że łatwiej będzie zwrócić się o pomoc w formie anonimowego telefonu.
https://zwjr.pl/bezplatne-numery-pomocowe
https://forumprzeciwdepresji.pl/wazne-telefony-antydepresyjne
Telefony wsparcia są jedną z form pomocy o których warto wiedzieć, mimo to należy pamiętać, że jest to jedynie wsparcie doraźnie, gdyż osoby po drugiej stronie nie mają możliwości zaoferowania nam tego co może zaoferować druga osoba w bezpośrednim kontakcie. Ponadto taka forma pomocy pozbawia nas niezwykle cennej możliwości, pełnego doświadczania siebie nawzajem w autentycznej relacji z drugą osobą.
Dlatego przypominam, że w razie potrzeby drzwi do gabinetów specjalistów w naszej szkole są dla Was zawsze szeroko otwarte, a każdy z nas jest gotowy, aby Was wysłuchać i udzielić wsparcia. Serdecznie zapraszam w imieniu całego zespołu psychologiczno-pedagogicznego.
mgr Przemysław Barzycki
pedagog szkolny
Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. M. Kopernika
ul. A. Mickiewicza 9
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. 33-8766-526
faks. 33-8766-526
e-mail: sekretariat@lokalwaria.pl
Regon 356549345. NIP 551-23-14-307